Rodzaje rozgrywek pokerowych

Poker jest piękny dlatego, że możemy grać w niego w najrozmaitszych odmianach – również tych dotyczących nie samych zasad gry (Texas Hold’em, Omaha), ale rodzaju samej rozgrywki. Niektóre z rodzajów są dłuższe, inne idealnie pasują do tego, żeby przysiąść do nich na piętnaście, a nawet i pięć minut. Poniżej przedstawiamy dwa główne rodzaje rozgrywek w pokerze.

GRA STOLIKOWA (ang. ring game / cash game)

Podstawowy tryb gry w pokera online. To nic innego jak zwykła gra tocząca się rozdanie po rozdaniu, do której w każdej chwili możemy dołączyć na tak długo jak mamy ochotę. Stawki na danym stole nie zmienia się w trakcie gry, wejścia w ciemno (blindy) pozostają zawsze na tym samym poziomie, a zasady nie ulegają zmianie w miarę postępów w grze.
Podstawowym wyznacznikiem gry stolikowej jest to, że gramy bezpośrednio pieniędzmi. Nie kupujemy żadnych żetonów o abstrakcyjnych wartościach, tylko takie, które dokładnie reprezentują nasze pieniądze. Jeśli więc rzucamy na stół dziesięć euro, gramy za dziesięć euro.

Drugim elementem gry stolikowej jest stale zmieniające się towarzystwo przy stole. Rzadko trafiają się stoliki, przy których bez przerwy siedzą ci sami gracze – skład wymienia się znacznie częściej, a jeśli idzie nam zbyt dobrze (co łatwo poznać po ilości pieniędzy, jakie mamy), wkrótce stolik pustoszeje.

Gra stolikowa wymaga od nas minimalnego nakładu czasu. Możemy tutaj wskoczyć nawet na jedno-dwa rozdania, nie ma obowiązku siedzenia przy komputerze i pilnowania pieniędzy. Jest to dobra opcja kiedy masz ochotę na chwilę pokera przed wyjściem na imprezę albo żeby pokazać komuś jak wygląda poker online.

Warto pamiętać, że od gier stolikowych operator (czyli poker-room) pobiera niewielką prowizję od wygranej, tak zwany rake, uiszczaną przez zwycięzcę danego rozdania. Warto patrzeć na tak zwane oferty rake-back, czyli zwrot tych kosztów, bo wypełnieniu zdefiniowanych przez operatora warunków (takich jak choćby rozegranie odpowiedniej liczby rąk w określonym czasie).

GRA TURNIEJOWA (ang. tournament, tourney )

Turnieje to bardziej złożona forma gry w poker-roomie. Gra turniejowa różni się od stolikowej przede wszystkim tym, że ma swój określony początek i koniec, a celem każdego gracza jest pozostać jak najdłużej w grze. Każdy gracz zaczyna turniej z tą samą ilością żetonów, które otrzymuje za tzw. wpisowe, czyli opłatę za udział w turnieju. Jeśli straci w trakcie gry wszystkie, odpada z turnieju (czasami występuje możliwość rebuy’a, czyli ponownego wkupienia się do turnieju).

Tutaj zatem nie gramy pieniędzmi, tylko żetonami o umownych wartościach, starając się zgromadzić ich jak najwięcej.

Wypłaty w turnieju zależą od zajętego ostatecznie w turnieju miejsca, określanego według kolejności eliminacji zawodników. Najważniejsze jest to, żeby znaleźć się in the money (w skrócie ITM), czyli zająć takie miejsce, za które przewidziana jest już wypłata. Na początku i podczas każdego turnieju możemy sprawdzić, na którym miejscu aktualnie jesteśmy i jakie stawki wygranych obowiązują, gdy uda się nam już znaleźć ITM.

Aby zwiększyć tempo odpadania graczy, w turnieju wraz z upływem czasu rosną obowiązkowe wejścia w ciemno (duża i mała ciemna, tzw. blindy). Jeśli gramy na stoliku z oznaczeniem Turbo, stawki rosną znacznie szybciej niż na normalnym stoliku.

Gry turniejowe można podzielić na dwa rodzaje: pierwszy z nich to wielkie turnieje na setki, a nawet tysiące graczy, ogłaszane przez kasyno. Mają swoją godzinę rozpoczęcia i stawkę. Zanim do nich przystąpimy, zarezerwujmy sobie wiele godzin wolnego czasu – mimo stale rosnących blindów potrafią się ciągnąć nawet przez kilka godzin (jeśli tylko nam dobrze idzie).

Lepszym wyborem do szybkiej rozgrywki są turnieje Sit-n-Go, czyli „Siadaj i graj”. Tutaj do turnieju zapisuje się zaledwie kilka osób. Znamy stawkę, jaką wnosimy przed turniejem, znamy nagrody – wystarczy kliknąć i poczekać dosłownie kilkanaście sekund, aż turniej się zapełni. Turnieje tego typu to doskonały trening przed poważniejszymi turniejami na żywo, uczą gospodarki żetonami w zależności od fazy turnieju i uodparniają nas na bardziej narwanych graczy.

PODSUMOWANIE

Zawodowi pokerzyści zazwyczaj grają jednocześnie na kilku stolikach w grze stolikowej albo mają otwartych kilka turniejów równocześnie. Początkujący pokerzysta powinien skupić się na jednym z rodzajów rozgrywki naraz, ale jednocześnie nie wolno mu zapominać o drugiej: w turniejach i w grze stolikowej (zwanej również keszową) gra się zupełnie inaczej pod względem strategii – trzeba umieć sobie radzić i tutaj, i tutaj!

Poczytaj również:

  • Brak powiązanych wpisów