Ranking układów w Texas Holdem

Wielu początkujących graczy w karty często nie jest pewne – co jest mocniejsze w pokerze, strit czy kolor? Ful czy kareta? Żeby im pomóc, przedstawiamy wszystkie kombinacje jakie możemy ułożyć w trakcie gry w pokera oraz ich kolejność (siłę). Sprawdź po kolei co jest silniejsze od czego!

W Texas Hold’em, jak i w każdym innym pokerze, o naszym zwycięstwie zawsze decyduje układ pięciu kart. W Texas Hold’em wybiera się go spośród siedmiu kart (dwóch kart na ręku i pięciu na stole). Porównujemy nasze pięć kart z pięcioma kartami przeciwnika, wybierając najsilniejszy układ na zasadzie „pięć kart z siedmiu”. Ważne jest pamiętanie o tej zasadzie, niekiedy może się okazać, że karty, które mieliśmy w ręku… nie mają znaczenia!

Oto układy w Texas Hold’em, od najsłabszego do najsilniejszego:

1. High card (Wysoka Karta). Gdy nie ma żadnych innych układów wśród naszych pięciu kart, sprawdzamy, jaki jest stopień ich starszeństwa. Obowiązuje zasada liczenia od 2 do asa. Kolor karty nie ma znaczenia.

2. Para. Dwie karty o takiej samej wartości. Pary mają starszeństwo względem siebie, zależy ono od starszeństwa kart składających się na parę, czyli para dwójek przegrywa z parą trójek. Kolor kart nie ma znaczenia. Pary o tej samej wartości są sobie równe, o wygranej decyduje starszeństwo pozostałych kart.

3. Dwie pary. Jak wyżej, z tą różnicą, że wśród naszych pięciu kart mamy dwie pary. O zwycięstwie decyduje starsza para (asy + dwójki wygrywają z królami + damami). Jeśli starsze pary są takie same, o zwycięstwie decyduje młodsza para (asy + trójki wygrywają z asami + dwójkami). Jeśli obie pary są takie same, o wygranej decyduje ostatnia karta, tak zwany kicker.

4. Trójka. Trzy karty o tej samej wartości. Obowiązuje zasada starszeństwa kart, trójka asów wygrywa z trójką dwójek.

5. Strit. Pięć kart (kolor nie ma znaczenia) ułożonych w sekwens, czyli kolejne karty według starszeństwa. Uwaga: as może być początkiem strita A2345 oraz końcem strita 10JQKA. W pierwszym przypadku jest najniższą kartą, w drugim – najwyższą. W razie starcia dwóch stritów wygrywa ten, który ma wyższą ostatnią kartę (strit 34567 wygrywa z 23456).

6. Kolor. Pięć kart w tym samym kolorze (pik, kier, karo trefl). W razie starcia dwóch kolorów jednocześnie decyduje starszeństwo najwyższej karty.

7. Full. Trójka i para jednocześnie. O wygranej decyduje trójka, jeśli trójki są takie same (co może się zdarzyć w odmianach pokera ze wspólnymi kartami, takim jak Texas Hold’em albo Omaha), o zwycięstwie decyduje para.

8. Kareta. Cztery karty o tej samej wartości. W razie wystąpienia dwóch karet jednocześnie wygrywa kareta składająca się z wyższych kart.

9. Poker. Strit i kolor jednocześnie, czyli pięć kart tego samego koloru ułożonych w sekwens (kolejne wartości). W razie wystąpienia dwóch pokerów jednocześnie wygrywa ten z wyższą najstarszą kartą.

10. Poker królewski. W zasadzie niepotrzebne wyróżnienie, ale istotne przy rozgrywkach w kasynie, gdzie poker królewski ma swoje własne, specjalne stawki przy wygranych. Poker królewski to poker od dziesiątki do asa.

Poczytaj również:

  • Brak powiązanych wpisów