Podstawy Bukmacherki Online

zakłady sportowe baner gorny

Zakłady bukmacherskie to najbardziej popularna forma hazardu w internecie, zarówno wśród graczy z Polski, jak i z całej Europy.

Jeśli jesteś nowy w świecie zakładów sportowych, przygotowaliśmy dla Ciebie kilka podstawowych informacji o tej formie rozrywki. Kliknij w poszczególne sekcje poniżej aby dowiedzieć się więcej na konkretny temat:

JAK DZIAŁA BUKMACHER ONLINE

Bukmacherzy online to firmy, które za pośrednictwem internetu proponują zawarcie zakładu na wynik wydarzenia sportowego lub polityczno-społecznego osobom pełnoletnim, działając w oparciu o odpowiednie licencje i zezwolenia.

Każdy bukmacher oferuje swoim graczom tzw. ofertę kursową, czyli listę zdarzeń do obstawiania razem z odpowiadającymi im kursami dla poszczególnych typów, a więc dla wyników określonego zdarzenia. Stąd popularne określenie „… bukmacherzy typują…” – na podstawie oferowanych kursów nawet postronny obserwator czy komentator sportowy może wywnioskować kogo zawodowi bukmacherzy uważają za faworyta i jaki przewidują końcowy wynik imprezy sportowej.

Najwięksi bukmacherzy internetowi mają w swojej ofercie w każdej chwili nawet kilka tysięcy zakładów, czyli możliwych do obstawienia wyników spotkań sportowych i wydarzeń życia publicznego (wybory polityczne, wyniki teleturniejów, życie celebrytów, itd.).

ZALETY BUKMACHERA ONLINE

Obstawianie online niesie ze sobą bardzo wiele zalet i korzyści w porównaniu do klasycznego naziemnego punktu bukmacherskiego.

Oferta zakładów w internecie jest z reguły szersza i bardziej pogłębiona.

Są one dostępne przez 24 godziny na dobę.

Aby wnieść zakład, nie musimy wychodzić z domu – wystarczy nasz komputer albo telefon z połączeniem do internetu.

Kursy u bukmacherów internetowych są zawsze lepsze dla gracza, bo nie płacą oni podatku i mają dużo niższe koszty prowadzenia biznesu (nie muszą wynajmować lokali ani płacić całej armii pracowników tam umieszczonych).

Tylko u bukmachera internetowego możemy obstawić coraz większą ilość meczów i zawodów w trakcie ich trwania (tzw. live betting).

Niektórzy bukmacherzy dają także opcję zakładania się między graczami (tzw. giełdy zakładów).

JAK WNIEŚĆ ZAKŁAD u BUKMACHERA ONLINE?

1. Wybierz bukmachera u którego chcesz otworzyć konto (lista rekomendowanych bukmacherów przez portal Hazardzista.pl)

2. Wybierz z oferty bukmachera zdarzenie które Cię interesuje (mecz, wyścig, imprezę, turniej, itd.)

3. Wybierz swój typ (wynik jakiego się spodziewasz)

4. Wprowadź swoją stawkę (kwotę pieniędzy jaką stawiasz na dany typ)

5. Jeśli przewidziałeś prawidłowo wynik, bukmacher wypłaci Ci wygraną (stawkę pomnożoną przez kurs na dany typ).

JAK POWSTAJĄ KURSY u BUKMACHERA?

Kursy po jakich bukmacherzy oferują zakłady powstają z porównania szans rywali, którzy spotkają się w danym wydarzeniu sportowym. Przygotowując kursy na dane spotkanie bukmacher szacuje prawdopodobieństwo dla każdego możliwego wyniku, na przykład dla meczu piłkarskiego jedno z trzech podstawowych (1X2) czyli zwycięstwo gospodarzy, remis, zwycięstwo gości.

Jeśli szansa na każdy z wyników jest równie prawdopodobna, bukmacher zakłada że podobna liczba graczy obstawi każdy z wyników (po 33% w przypadku wspomnianego wyżej meczu piłkarskiego).

Kurs maksymalny, jaki określa bukmacher przy którym opłaca się mu wystawić zakład wynosi więc:

[ 1 / prawdopodobieństwo wyniku ]

Oczywiście przy takim prostym wzorze bukmacher wychodziłby na zero, dlatego zawodowi bukmacherzy obniżają kurs o określony procent, czyli tzw. marże – kwotę, która stanowi ich zarobek. Robią to dla każdego oczekiwanego wyniku, oczekując że w długim czasie zawsze będą mieli ze swojej działalności profit.

Wówczas końcowy kurs na dany typ wynosi:

[ 1 / prawdopodobieństwo wyniku ] – marża bukmachera

PRZYKŁAD

Wytłumaczymy to na przykładzie rzutu monetą. Jeśli zakłady przyjmuje nasz kolega, który nie chce na nikim zarobić, wystawi on kurs 2,0 na orła i 2,0 na reszkę ( 1/ 0,5) . Stawiamy złotówkę, trafiamy, wygrywamy dwa złote.

Jeśli zakłady przyjmowałby zawodowy bukmacher, wystawił by na przykład kurs 1,95 na orła i 1,95 na reszkę (1/0,5)x0,95 – zakładamy tutaj, że marża buka wynosi 5%. A więc jeśli postawimy złotówkę u bukmachera na reszkę i wypadnie orzeł – przegrywamy złotówkę. Jeśli wypadnie reszka, wygrywamy 1,95 zł. W długim okresie czasu bukmacher na każdym zakładzie tego typu statystycznie zarabia 5 groszy.

U większości bukmacherów internetowych kursy na popularne zdarzenia kształtują się na bardzo podobnym poziomie. Ustalane są one przez tzw. traderów czyli specjalistów od konkretnej dyscypliny sportu, którzy cały swój czas pracy poświęcają na analizę zespołów, zawodników, taktyki, zmian, kontuzji, transferów, itd., tak aby na koniec dnia oszacować najbardziej prawdopodobny wynik spotkania czyli wystawić kursy na dane zdarzenie.

Zdarza się jednak że traderzy różnych bukmacherów online mają nieco inne zdanie na temat szans danego zespołu czy sportowca i kursy na dane typy mogą się nieznacznie różnić. Dlatego właśnie wielu fanów zakładów sportowych ma konta i pieniądze u kilku popularnych bukmacherów i konkretne wydarzenie obstawiają tam, gdzie bukmacher oferuje najwyższy kurs.

RODZAJE KURSÓW u BUKMACHERA

Kurs jest podstawową informacją o wysokości ewentualnej wygranej.

Im kurs jest wyższy, tym większa będzie nasza wygrana, ale tym niżej ocenia bukmacher szanse na dany wynik.

Istnieją trzy rodzaje prezentacji liczbowej kursu w firmach oferujących zakłady sportowe:

1. Europejski – dziesiętny (decimal), np. 1,6. Używany jest on głównie w Europie (poza Wielką Brytanią)

2. Brytyjski – ułamkowy (fraction) , np. 2/5

3. Amerykański – (moneyline) , np. -250

WYLICZANIE ZYSKU po KURSIE EUROPEJSKIM

Grając u każdego dobrego bukmachera online w Europie spotkasz się na pewno z systemem dziesiętnym, który jest bardzo prosty w użyciu – wystarczy pomnożyć naszą stawkę przez kurs aby otrzymać kwotę wygranej w przypadku trafienia wyniku.

PRZYKŁAD

Zbliżają się derby Warszawy. Chcemy obstawić zwycięstwo gospodarza meczu – Legii, której kibicujemy od dziecka.

Ponieważ Polonia nie grała źle w danym sezonie, bukmacher oszacował prawdopodobieństwo zwycięstwa Legii na 50%, szanse na remis na 30% a szanse wygranej Polonii na obcym stadionie na 20%.

Jeśli przyjmiemy że marża bukmachera wynosi 5%, kursy będą kształtowały się następująco:

1 (wygrana Legii): (1/0,5) x 0,95 = 1,9

X (remis): (1/0,3) x 0,95 = 3,16

2 (wygrana Polonii): (1/0,2) x 0,95 = 4,75

Stawiamy więc 100 zł na zwycięstwo Legii, chcąc świętować podwójnie w przypadku wygranej. Wygraną liczymy więc mnożąc naszą stawkę przez aktualny kurs, czyli 100 x 1,9 = 190 PLN.

Oczywiście kwota ta zawiera naszą stawkę, a więc aby sprawdzić ile mamy samego zysku, odejmujemy od wygranej to co postawiliśmy, czyli 190-100=90. Możemy więc powiedzieć, że na zwycięstwie Legii oprócz dobrego samopoczucia zarobiliśmy na czysto 90 złotych.

RODZAJE PODSTAWOWYCH ZAKŁADÓW SPORTOWYCH

Na niemal każde wydarzenie sportowe mamy możliwość obstawić kilka rodzajów zakładów. Oto najbardziej popularne z nich:

1. Singiel (zakład pojedynczy) – najprostszy zakład z możliwych, gdzie typujemy wynik wydarzenia, z reguły opisany przez trzy możliwości: 1-X-2 (gdzie 1 to zwycięstwo gospodarzy, X to remis a 2 to wygrana gości). Jeśli drużyny grają na neutralnym gruncie (np. na EURO 2012) liczy się kolejność w parze podawana przez bukmachera.

2. Podwójna szansa (tzw. podpórka) – w jednym zakładzie obstawiamy dwa możliwe typy, wygrywając jeśli wydarzy się przynajmniej jeden z nich, np. 1X – wygrana gospodarzy lub remis, X2 – remis lub wygrana gości, 12 – wygrana gości lub gospodarzy (przegrana w przypadku remisu). Oczywiście kursy na zakłady podwójnej szansy są dużo niższe niż zakłady pojedyncze.

3. Handicap – zakład zmniejszający szanse zdecydowanego faworyta, a zwiększający przez to kurs i potencjalną wygraną. Zakład polega na dopisaniu od razu słabszemu zawodnikowi czy drużynie goli lub punktów. Handicapy wprowadzono aby wyrównać kursy obu drużyn. W futbolu możemy spotkać się np. z handicapami +1 lub -1. Oznacza to że słabszej drużynie na dzień dobry dodaje się bramkę lub faworytowi odejmuje jedną od końcowego wyniku.

4. Dokładny wynik – zakłady stosowane w piłce nożnej lub tenisie. W zakładach takich typuje się dokładny rezultat zakończonego meczu, wyrażony w liczbie goli lub setów w meczu. Oczywiście przewidzenie dokładnego wyniku jest trudne, dlatego kursy na poszczególne rezultaty są wysokie i trafienie daje nam kilkunastokrotne przebicie.

5. Wynik na Połowę /Koniec – typujemy wynik na połowę spotkania i na jego koniec. Aby kupon taki nam wszedł, musimy poprawnie określić typy na oba momenty spotkania, czyli na przerwę i na zakończenie. Łącznie mamy więc 9 kombinacji, określanych z angielskiego literami H (Home) – prowadzenie gospodarzy, A (away) – prowadzenie gości, D (Draw) – remis : H-H, H-D, H-A, D-H, D-A, D-D, A-H, A-D, A-A.

6. Pierwszy / ostatni strzelec gola – typujemy który zawodnik strzeli pierwszą lub/i ostatnią bramkę

7. Under / Over – zakład na liczbę goli lub punktów w meczu. Typujemy czy padnie więcej czy mniej bramek, których liczba podana jest w opisie zakładu.

8. Czas pierwszego gola – zakład na określenie przedziału czasowego w jakim padnie pierwsza bramka w meczu.

To tylko niektóre z bardziej popularnych rodzajów zakładów bukmacherskich. Dzięki rozwojowi internetowych zakładów sportowych największe imprezy sportowe niosą ze sobą dziesiątki różnych opcji obstawiania praktycznie każdego aspektu wydarzenia – od ilości bramek, przez osiągnięcia indywidualnych sportowców, faule, rzuty rożne, kartki, itd.

AKUMULATORY

Jeżeli marzy ci się naprawdę duża wygrana u buka przy niewielkiej inwestycji własnych środków, powinieneś spróbować gry na tzw. akumulatory (zwane też zakładami łączonymi).

To nic innego jak zakład przyjęty na kilka różnych typów jednocześnie (na jednym kuponie). Kursy pojedynczych typów mnoży się, dzięki czemu otrzymujemy dużo wyższy kurs kuponu (tzw. kurs ogólny AKO).

Aby wygrać, musisz wytypować prawidłowo wszystkie wydarzenia, które umieściłeś na kuponie. Jeden zły wynik i po kuponie – musisz o tym pamiętać!

Podstawową strategią graczy AKO jest wybranie kilku bardzo prawdopodobnych faworytów i wsadzenie ich na jeden kupon akumulatora, zwiększając przy tym końcowy kurs. Bardzo często w ten właśnie sposób z dwóch czy trzech złotych można wygrać nawet kilka tysięcy.

Bardzo często popularni bukmacherzy internetowi organizują promocje związane z AKO, które promują grę na wysoką ilość typów lub zwrot stawki w przypadku nietrafienia tylko jednego wyniku. Ogromne fortuny zrobione z minimalnej stawki są bardzo dobrym materiałem promocyjnym dla bukmachera, który zachęca tym do obstawiania wielu zawodowych jak i niedzielnych graczy.

 

Poczytaj również:

  • Brak powiązanych wpisów